Aktualności
2019-11-07Ustawa w sprawie rozwiązania problemu OFE
Termin przeniesienia środków został przeniesiony z 21 lutego na 29 maja 2020 r.
W najbliższym czasie rząd zapowiedział rozpatrzenie ustawy w sprawie OFE. Ustawa przewiduje, że środki zgromadzone w OFE trafią na prywatne konta emerytalne lub na konta w ZUS, w zależności od dyspozycji ich członków. Od kwot przekazanych z OFE na IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) zostanie pobrana 15% prowizja. Opłata nazywana opłatą przekształceniową, ma zostać naliczona aby środki z OFE nie były uprzywilejowane wobec emerytur (wypłacanych przez ZUS), które to są opodatkowane. Z opłaty przekształceniowej
- 15% trafiłoby w ten sposób do budżetu, byłoby to co najmniej 17 mld zł. Środki zostały by podzielone na dwie raty: jedna w 2020 o raz druga w 2021 r. Rząd zdążył już zapisać te środki w projekcie budżetu państwa na przyszły rok.
Środki przeniesione do ZUS mają być opodatkowane przy wypłatach emerytur. Pieniądze przeniesione na IKE mają podlegać dziedziczeniu w przeciwieństwie do tych , które trafią na konta w ZUS. Ma to być dodatkowa zachęta do pozostawienia środków na kontach IKE.
Według Rządu w optymistycznym scenariuszu większość środków z OFE pozostałaby na IKE, ponieważ przeniesienie większej części pieniędzy do ZUS mogłoby spowodować zagrożenie stabilności giełdy.
Przeniesienie pieniędzy z OFE na IKE lub do ZUS ma pomóc odbudować zaufanie Polaków do długoterminowego oszczędzania, które to zostało mocno zachwiane rozbiórką OFE. Pod warunkiem zniwelowania awersji do długoterminowego oszczędzania, szanse na sukces mają takie programy jak PPK.
Zobacz również:
Likwidacja OFE
Plany reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE)
Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) – ile w 2019 r. wyniesie limit składek?
Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) – wysokość limitu składek dodatkowych w 2019 r.
Pracownicze Plany Kapitałowe – zmiany w terminarzu wprowadzania PPK w 2019 r.