Aktualności
2019-12-28Rezerwy aktuarialne na nagrody jubileuszowe
Wycena rezerw pracowniczych na nagrody jubileuszowe
Rezerwy na nagrody jubileuszowe są jedną z najczęściej tworzonych przez spółki rezerw na świadczenia pracownicze. Warto zatem przeanalizować najważniejsze zagadnienia związane z nagrodami jubileuszowymi i wyceną rezerw na nie.
1. Nagrody jubileuszowe nie są uregulowane zapisami Kodeksu Pracy
O wypłacie nagród jubileuszowych pracownikom spółki decydują jej wewnętrzne uregulowania i zapisy – najczęściej są to regulamin pracy oraz zakładowy układ zbiorowy pracy. Ponadto nagrody jubileuszowe przysługują określonym grupom zawodowym. Dla części z nich zasady wypłaty nagród regulują akty wykonawcze do ustaw, m.in. ustawy o pracownikach samorządowych, zakładach opieki zdrowotnej czy służbie cywilnej, dla części – rozporządzenia, m.in. w przypadku górników.
Pomimo że nagrody jubileuszowe są mniej popularnym składnikiem świadczeń pracowniczych, to w spółkach, w których występują poziom rezerw na nagrody jubileuszowe jest znaczący. Są one zwykle znacznie wyższe niż rezerwy na odprawy emerytalne czy rentowe. Ich poziom jest ponadto tym wyższy, że mogą występować kilkukrotnie w trakcie zatrudnienia pracownika.
2. Nagroda jubileuszowa przysługuje pracownikowi po osiągnięciu wymaganego stażu pracy
Nagroda jubileuszowa wypłacana jest pracownikowi z dniem, kiedy nabędzie on do niej prawo. Dniem wypłaty nagrody jest zatem dzień, który datą bądź nazwą odpowiada dniowi, w jakim pracownik przepracował odpowiedni staż pracy (który został określony w zasadach przyznawania nagród). Pracodawca powinien wypłacić pracownikowi nagrodę jubileuszową niezwłocznie po nabyciu do niej prawa, nie później jednak niż w dniu wypłaty najbliższego wynagrodzenia.
3. Wysokość nagrody jubileuszowej ustala się na podstawie wynagrodzenia pracownika
W większości przypadków wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest na podstawie wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje w dniu nabycia do niej prawa. Jeśli natomiast wynagrodzenie w dniu wypłaty nagrody jest wyższe niż w dniu nabycia do niej prawa, wysokość nagrody obliczana jest od kwoty wyższej.
W sytuacji, w której nagroda jubileuszowa wypłacana jest pracownikom nie częściej niż raz na 5 lat, nie jest ona podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Stanowi o tym Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczególnych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
4. Ustalenie wysokości rezerwy na nagrody jubileuszowe
Na wysokość rezerwy na nagrody jubileuszowe główny wpływ mają:
- wysokość nagród jubileuszowych w poszczególnych okresach
- ogólną szacowaną liczbę nagród
- staż pracy uprawniający do nagrody jubileuszowej
- prawdopodobieństwo wypłaty nagrody
- prawdopodobieństwo przejścia na rentę oraz prawdopodobieństwo zgonu
- stopa dyskonta
- stopa wzrostu wynagrodzeń (podstaw nagród jubileuszowych)
- dyskonto aktuarialne
5. Metoda wyceny rezerw na nagrody jubileuszowe i podmiot uprawniony
Zalecaną metodą wyceny rezerw na świadczenia pracownicze, w tym rezerw na nagrody jubileuszowe, jest wycena aktuarialna. Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 19 (MSR 19) rekomenduje, aby podczas wyceny rezerw stosować tzw. metodę prognozowanych świadczeń jednostkowych. Podmiotem uprawnionym do wyceny jest licencjonowany aktuariusz (biuro aktuarialne), który posiadając odpowiednie doświadczenie oraz wykorzystując szereg makroekonomicznych założeń, dokona właściwej wyceny aktuarialnej rezerw na nagrody jubileuszowe.
Zobacz również:
Zmiana wynagrodzenia minimalnego a rezerwy na świadczenia pracownicze
Rezerwy akturialne na odprawy emerytalne i rentowe a Pracownicze Programy Emerytalne
Aktuarialna wycena rezerw pracowniczych – najważniejsze zagadnienia wyceny świadczeń pracowniczych
Rezerwy na niewykorzystany urlop wypoczynkowy – zasady wyznaczania rezerw
Wycena rezerw na świadczenia pracownicze – rezerwy na odprawy pośmiertne