polski angielski
 
Signum Biuro Aktuarialne Sp. z o.o.
ul. Wojciechowskiego 40/72
02-495 Warszawa

Tel: (22) 635 45 34   Tel. kom.: 661 968 767

Aktualności

2024-11-28

Egzamin aktuarialny – jak można zostać aktuariuszem?

Na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego cyklicznie pojawiają się informacje o kolejnych terminach egzaminu aktuarialnego.

W_jaki_sposob_stopa_dyskontowa_wplywa_na_rezerwy_aktuarialne.jpgAktuariusz – kim jest?
Aktuariusz to specjalista z zakresu matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki. Jest on wpisany do oficjalnego rejestru aktuariuszy prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego – przed tym organem odpowiada również za swoją pracę.
Kandydat na aktuariusza musi posiadać wykształcenie wyższe oraz odbyty przynajmniej roczny staż pod okiem specjalisty tej dziedziny. Ponad to nie może być osobą karaną i pozbawioną praw publicznych. Jeżeli kandydat spełnia te warunki, może przystąpić do egzaminu aktuarialnego.
Link do strony Komisji Nadzoru Finansowego, na której znajduje się aktualna lista aktuariuszy w Polsce (tzw. Rejestr Aktuariuszy):
https://www.knf.gov.pl/podmioty/Podmioty_rynku_ubezpieczeniowego/Rejestr_aktuariuszy

Aktuariusz – czym się zajmuje?
Najpopularniejszym obszarem działalności aktuariusza jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe, a podstawowy zakres działań to szacowanie ryzyka aktuarialnego m.in. wyliczenie składek ubezpieczeniowych związanych z zawarciem polisy ubezpieczeniowej. Ponad to, aktuariusz zajmuje się wyznaczaniem rezerw techniczno-ubezpieczeniowych i kontroluje aktywa które zabezpieczają te rezerwy; analizuje statystyki oraz śledzi kluczowe parametry finansowe.
Aktuariusz to również specjalista, który jest niezbędny w każdym biurze aktuarialnym, gdzie jednym z głównych jego zadań jest kalkulacja rezerw pracowniczych (odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne, urlopowe, odpisy na ZFŚS, nagrody jubileuszowe itp.) zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 19 (MSR 19) czy Krajowym Standardem Rachunkowości nr 6 (KSR 6). Aktuariusz zajmuje się również kalkulacją mniej standardowych wycen, np. programów motywacyjnych według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej nr 2 (opcje na akcje, warranty, ESOP) czy kredytów/leasingów w Skorygowanej Cenie Nabycia.

Poniżej link do strony www Polskiego Stowarzyszenia Aktuariuszy, na której znajdą Państwo więcej informacji na temat zawodu aktuariusza, egzaminów aktuarialnych, konferencji aktuarialnych, ofert pracy dla aktuariusza oraz innych aktualności aktuarialnych:
https://actuary.org.pl/

Ostatni egzamin aktuarialny odbył się 28-29 października 2024 roku
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie www.knf.gov.pl, na egzaminie pojawiają się zadania z poniższych dziedzin:
1. Matematyka finansowa
2. Prawdopodobieństwo i statystyka
3. Matematyka ubezpieczeń na życie
4. Matematyka pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych
5. Ekonomia
6. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa w zakładzie ubezpieczeń
7. Modelowanie
8. Zarządzanie ryzykiem zakładu ubezpieczeń
9. Prawo ubezpieczeniowe i prawo podatkowe
Poniżej link do strony www Komisji Nadzoru Finansowego, która nadzoruje egzaminy aktuarialne i rejestr aktuariuszy, na której znajdą Państwo terminy egzaminów aktuarialnych oraz wyniki i zadania z poprzednich egzaminów aktuarialnych:
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/egzaminy/Aktuariusze_egzaminy/Egzaminy_aktuarialne


Czytaj również:

NBP aktualizuje projekcję inflacji

Wycena rezerw na świadczenia pracownicze na 31 grudnia zlecana jesienią. Kiedy wymaga aktualizacji?

Płaca minimalna wyższa niż zakładano. Kiedy biuro aktuarialne uwzględni nowe stawki?






źródło: opracowanie własne