polski angielski
 
Signum Biuro Aktuarialne Sp. z o.o.
ul. Wojciechowskiego 40/72
02-495 Warszawa

Tel: (22) 635 45 34   Tel. kom.: 661 968 767

Aktualności

2025-02-17

Kto powinien wyceniać rezerwy aktuarialne na świadczenia pracownicze?

Rezerwy aktuarialne na odprawy emerytalne, rentowe, pośmiertne itp. tworzone są w przypadku, gdy obowiązek ich wypłaty wynika z przepisów prawa, umowy o pracę lub układu zbiorowego.

2025_01_15.jpgCzęsto zapomina się, że Kodeks Pracy przewiduje odprawę emerytalno-rentową i pośmiertną, a co za tym idzie KAŻDY przedsiębiorca w Polsce powinien wyceniać rezerwy aktuarialne na świadczenia pracownicze, chyba, że są one nieistotne bilansowo (na ogół są istotne).

KSR 6 oraz MSR 19 zalecają skorzystanie z usług licencjonowanego aktuariusza lub biura aktuarialnego do wyceny rezerw aktuarialnych na świadczenia pracownicze. Wynika to z tego, że metoda prognozowanych świadczeń jednostkowych (Projected Unit Metod - wymagana przez powyższe standardy) wymaga przyjęcia szeregu prawdopodobieństw i skomplikowanych algorytmów matematycznych z którymi biegły aktuariusz nie będzie miał problemów.

Wycena aktuarialna rezerw na długoterminowe świadczenia pracownicze (nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne itp.) powinna zostać przeprowadzona zgodnie z metodologią aktuarialną, korzystając z pomocy aktuariusza, albowiem ustalenie kwot tych rezerw oparte jest na szeregu założeniach, zarówno co do warunków makroekonomicznych, jak i założeniach dotyczących rotacji pracowników, ryzyka śmierci itp.

Zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Aktuarialnym!

Czytaj również: 

Wycena aktuarialna rezerw na świadczenia pracownicze zlecana jesienią - kiedy wymaga aktualizacji?
 
Wycena aktuarialna rezerw na świadczenia pracownicze – kiedy spółka powinna dokonać na nie wyceny? 
 
Egzamin aktuarialny – jak można zostać aktuariuszem?
źródło: opracowanie własne