Aktualności
2025-02-27Dyskonto w wycenie aktuarialnej rezerw na świadczenia pracownicze na dzień 31.12.2024 r.
Jaką powinno mieć wysokość? Czy parametr ten ma istotny wpływ na wysokość rezerw?

Aktualnie rekomendowana przez nasze biuro aktuarialne stopa dyskonta w wycenach rezerw pracowniczych na dzień 31.12.2024 r. wynosi 5,80% (+/-0,2%). Bazujemy w tym zakresie na rentownościach precyzyjnie ustalonych, płynnych obligacji skarbowych o odpowiedniej zapadalności (adekwatnej do zapadalności rezerw pracowniczych).
W porównaniu z poprzednim rokiem stopa dyskonta uległa wzrostowi - rok temu stopa dyskonta aktuarialnego w wycenach na dzień 31.12.2023 r. kształtowała się na poziomie 5,10% (+/-0,2%). W zależności od tego kiedy dokładnie naliczano ubiegłoroczne rezerwy aktuarialne, to przy obecnych wyliczeniach rezerw pracowniczych, wzrost stopy dyskonta wynosi około 0,7 punktu procentowego, co może spowodować około 4-7% spadek rezerw pracowniczych (przy braku zmian pozostałych parametrów wyceny).
W wycenach rezerw aktuarialnych, aktualizacja stopy dyskontowej na wartość wyższą skutkuje spadkiem rezerw aktuarialnych. Ze względu na możliwość znaczących fluktuacji kwoty rezerw pracowniczych, m.in. ze względu na zmianę wartości stopy dyskonta, nasze biuro aktuarialne zaleca przynajmniej coroczne ich aktualizowanie.
Czytaj również:
Egzamin aktuarialny – 17-18 marca 2025 r. Jak można zostać aktuariuszem?
Wyceny w skorygowanej cenie nabycia (zamortyzowanym koszcie) kredytu, pożyczki lub obligacji
Kto powinien wyceniać rezerwy aktuarialne na świadczenia pracownicze?