Aktualności
2025-03-14Czy rezerwa na odprawy pośmiertne jest istotna?
Aby przekonać się o nieistotności rezerw na odprawy pośmiertne powinny one zostać wyznaczone przynajmniej raz na 2-3 lata.

Często spotykane jest przeświadczenie, że wysokość rezerw na odprawy pośmiertne jest nieistotna bilansowo – jest to duży błąd! Z przeprowadzonych przez nasze Biuro Aktuarialne badań wynika, że rezerwy na odprawy pośmiertne, w przypadku gdy są wyznaczane jedynie w oparciu o zapisy Kodeksu Pracy, stanowią średnio 30% wartości miesięcznych wynagrodzeń wszystkich pracowników, są średnio około 2-krotnie wyższe niż rezerwa z tytułu odpraw emerytalnych i około 15-krotnie wyższe niż rezerwy na odprawy rentowe. Często spółki liczą jedynie rezerwy emerytalne i rentowe uznają je za istotne bilansowo, jednocześnie nie liczą rezerw na odprawy pośmiertne – a to właśnie rezerwy na odprawy pośmiertne są zazwyczaj wyższe od rezerw na odprawy emerytalno-rentowe (sytuacja może wyglądać inaczej w przypadku innych niż KP uregulowaniach).
Aby przekonać się o nieistotności rezerw na odprawy pośmiertne powinny one zostać wyznaczone przynajmniej raz na 2-3 lata (KSR 6 i MSR 19 sugerują aby dokonać wyceny rezerw w biurze aktuarialnym lub korzystając z usług aktuariusza).
Obowiązek tworzenia rezerw na odprawy pośmiertne nie powstaje, gdy pracodawca ubezpieczy pracownika na wypadek śmierci na swój koszt, a odszkodowanie jest wyższe od odprawy pośmiertnej.
Nasze Biuro Aktuarialne zajmuje się m.in. wyceną aktuarialną rezerw na odprawy pośmiertne (pracownicze) - zapraszamy Państwa do kontaktu!
Czytaj również:
Zmiana limitów wpłat na IKE, IKZE i PPE w 2025 r.
Jak wycenić rezerwy na niewykorzystane urlopy wypoczynkowe?
Dyskonto w wycenie aktuarialnej rezerw na świadczenia pracownicze na dzień 31.12.2024 r.