polski angielski
 
Signum Biuro Aktuarialne Sp. z o.o.
ul. Wojciechowskiego 40/72
02-495 Warszawa

Tel: (22) 635 45 34   Tel. kom.: 661 968 767

Aktualności

2018-08-14

Samozatrudnienie a świadczenie emerytalne

Własna działalność gospodarcza – jak zwiększyć wysokość emerytury?

Własna działalność gospodarcza a wysokość emeryturyOsoby, które prowadzą samodzielną działalność gospodarczą, powinny pamiętać o zabezpieczeniu emerytalnym głównie poprzez odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to nie tylko osób samozatrudnionych, ale również tych, które zatrudniają one u siebie. W przypadku stosunku pracy to po stronie pracodawcy leży obowiązek regularnego odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, w tym także na ubezpieczenie emerytalne.

Wysokość emerytury zależy głównie od wysokości składek, które zostały zgromadzone w dwóch filarach – w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Większość składek odprowadzanych co miesiąc z wynagrodzeń pracowników trafia do ZUS. To właśnie wysokość odprowadzonych składek wpływa na wysokość przyszłej emerytury. Im dłużej zatem pracownik będzie pracował oraz odprowadzał składki, tym jego przyszłe świadczenie emerytalne będzie większe.

Wysokość minimalnej gwarantowanej emerytury wynosi obecnie 1 000 zł. Aby jednak pracownik mógł ją otrzymać, powinien wypracować odpowiedni staż pracy – 25 lat dla mężczyzn oraz 22 lata dla kobiet – oraz osiągnąć wymagany wiek emerytalny – 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet.

Wysokość minimalnych składek, jakie pracodawca jest zobowiązany odprowadzać, określa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawca nie może zatem odprowadzać dla pracowników składek w wysokości mniejszej, niż określa to przywołana ustawa.

Ustalona minimalna wysokość składek nie dotyczy jednak tych, którzy prowadzą samodzielną działalność gospodarczą i odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie emerytalne, za siebie. Dlatego też w przypadku osób samozatrudnionych wysokość emerytury może być niższa niż w przypadku tych, którzy świadczą pracę w oparciu o stosunek pracy. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, mogą odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne w wysokości ustalonej na podstawie ryczałtu obliczonego od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Rozwiązanie takie pozostaje powszechne wśród osób samozatrudnionych. Ponieważ odprowadzane składki są niewielkie, bardzo niska jest również prognozowana przyszła emerytura.

Samozatrudnieni, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, przez okres pierwszych 2 lat funkcjonowania są całkowicie zwolnieni z odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, w tym na ubezpieczenie emerytalne. Ponadto, jeżeli działalność gospodarcza zostaje zawieszona, samozatrudniony także nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne. Rozwiązania takie mogą mieć w przyszłości negatywne konsekwencje, dlatego osoby prowadzące działalność gospodarczą, już na początku jej prowadzenia powinny pomyśleć o zabezpieczeniu emerytalnym.

Aby zwiększyć wysokość świadczenia emerytalnego, samozatrudnieni powinni co miesiąc odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne w takiej wysokości, jaka będzie odpowiadać ich rzeczywistym zarobkom.
Istnieje także możliwość skorzystania z indywidualnych form oszczędzania, np. poprzez utworzenie Indywidualnego Konta Emerytalnego, które pozostaje najpopularniejszą formą oszczędzania. W ramach zabezpieczenia emerytalnego, samozatrudnieni mogą również skorzystać z funduszu inwestycyjnego lub polisy emerytalnej.

Zobacz również:

Emerytura za urodzenie i wychowanie dzieci? Nowy pomysł rządu
Waloryzacja świadczeń emerytalnych
Emeryci i renciści a prawo upadłościowe
Czy Polacy oszczędzają na przyszłe emerytury?

źródło: Opracowanie własne