Aktualności
2019-04-03Test na utratę wartości aktywów – etapy aktualizacji wyceny spółki / przedsiębiorstwa
Procedura przeprowadzania testu na utratę wartości spółki lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa
W celu ustalenia, czy dana spółka lub przedsiębiorstwo posiada aktywa, których wartość księgowa jest zawyżona, przeprowadzić należy test na utratę wartości spółki / przedsiębiorstwa. Informację o etapach tej procedury zawiera Krajowy Standard Rachunkowości nr 4 Utrata wartości aktywów (KSR 4). Zgodnie z nim, przeprowadzenie testu na utratę wartości przedsiębiorstwa składa się z przedstawionych poniżej etapów.
ETAP I
Jednostka ocenia, czy konieczna jest aktualizacja wyceny określonych aktywów spółki, uwzględniając odpowiednie przesłanki, które dzieli się na przesłanki wewnętrzne i zewnętrzne. Do przesłanek wewnętrznych zalicza się m.in. sytuacje, w których :
spółka planuje zaniechanie działalności, do której wykorzystywane są składniki aktywów
spółka planuje zbycie lub likwidację składnika aktywów przed przewidywanym terminem
składnik aktywów został fizycznie uszkodzony.
Przesłanki zewnętrzne to przede wszystkim:
wystąpiły lub w przyszłości wystąpią znaczne zmiany niekorzystne dla jednostki, które spowodowane są czynnikami rynkowymi, technologicznymi, prawnymi bądź gospodarczymi w otoczeniu, w którym działa jednostka
nastąpił wzrost stóp procentowych – wpłynąć do może na wysokość stopy dyskontowej, która stosowana jest do wyliczenia wartości zdyskontowanych prognozowanych wpływów środków pieniężnych ze składnika aktywów, a przez to wpłynąć na obniżenie wartości spodziewanych korzyści ekonomicznych.
ETAP II
W kolejnym etapie jednostka ustala, czy składniki aktywów utraciły zdolność przynoszenia korzyści ekonomicznych, a także określa, które aktywa przynoszą pojedynczo korzyści ekonomiczne. Spółka ustala również przesłanki wymienione w etapie I, które jej dotyczą. Dla przeprowadzenia tej procedury konieczna jest profesjonalna ocena oraz znajomość specyfiki przedsiębiorstwa i jego zamiarów w stosunku do poszczególnych składników aktywów.
Spółka na tym etapie testu na utratę wartości przedsiębiorstwa wybiera te składniki, które posiadają zdolność do samodzielnego wypracowywania korzyści ekonomicznych. Może ona wśród wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych określić grupę aktywów jako obiekt wypracowywania korzyści ekonomicznych, jednak po spełnieniu następującego warunku: składnik określonego rodzaju aktywów jest wykorzystywany w takich samych warunkach, pełni identyczne funkcje gospodarcze, jakie można uznać za wykonane niezależne od wykorzystania innych aktywów, jest amortyzowany przy użyciu takiej samej metody oraz jest wrażliwy na ryzyka związane z wykorzystaniem tych aktywów.
ETAP III
Kolejnym etapem testu na utratę wartości firmy jest ustalenie, które z aktywów jednostki wypracowują korzyści grupowo oraz wybranie tych, w stosunku do których istnieje duże prawdopodobieństwo, że utraciły zdolność przynoszenia korzyści ekonomicznych. Wyodrębnienie to składa się z kilku kroków:
1. określenie ośrodka, który wypracowuje korzyści ekonomiczne
2. ustalenie aktywów wspólnych
3. ustalenie wartości spółki przypadającej na ośrodek
4. ustalenie grupowego obiektu utraty wartości
ETAP IV
Ostatnim etapem testu na utratę wartości spółki jest określenie, czy utrata wartości nastąpiła. Wszystkim obiektom, które spółka wyszczególniła w poprzednich etapach, przyporządkowana zostaje wartość aktywów, która wchodzi w ich skład i wynika z ksiąg rachunkowych. Ustalona zostaje także wartość przyszłych korzyści, jakie przewiduje uzyskać z danych obiektów. Po porównaniu obu wartości, określona zostaje wysokość odpisu aktualizującego.
Zobacz również:
Test na utratę wartości firmy – podstawy wyceny
Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) – wysokość limitu składek dodatkowych w 2019 r.
Rezerwy pracownicze: 5 najważniejszych pytań o wycenę rezerw na świadczenia pracownicze
Rezerwy na świadczenia pracownicze: 5 powodów, dla których wyceny powinien dokonać aktuariusz
Wycena rezerw na świadczenia pracownicze – nagrody jubileuszowe